Midlertidigt forbud mod brug af lommevogne i Danmark
Intermodal forbud i Danmark
Trafik-, Bygge- og Boligstyrelsen har d. 23/1-21 udstedt forbud i 14 dage mod al transport på det danske jernbanenet med lommevogne.
Det betyder at intermodale transporter, som hos J. Lauritzen, pt ikke er mulige i Danmark, og vi har derfor igangsat alternativ løsninger under forbuddet, så alle kunder kan få håndteret deres logistik behov.
Vi kan derfor ikke bruge Padborg som hub for Danmark grundet forbuddet og er derfor nødsaget til at bruge Lübeck i stedet, hvilket desværre giver øgede omkostninger.
Det er desværre udefra kommende politiske tiltag som vi ikke er herre over og som vil give uregelmæssigheder på transporterne mellem Italien og Danmark.
Vi håber på jeres forståelse i denne svære situation, og vi gør alt hvad vi kan for at løse jeres behov så godt som muligt.